Rodon - knihovna, umění, hudba, fotogalerieVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Výstava „Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Poklady moskevského Kremlu“
Správa Pražského hradu a Státní historicko-kulturní muzeum Moskevského Kremlu připravily v Císařské konírně Pražského hradu zajímavou výstavu ze sbírek ruského muzea nazvanou „Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Poklady moskevského Kremlu“. Výstavu slavnostně zahájili ve čtvrtek 8. prosince český prezident Václav Klaus s prezidentem Ruské federace Dmitrijem Medveděvem.
Na výstavě bude českým návštěvníkům vůbec poprvé představen výběr nejzajímavějších uměleckých děl a předmětů z Kremelské pokladnice sestavených do tematických celků, ilustrujících osudy ruských panovníků z rodu Romanovců, události na carském dvoře či každodenní život v Rusku 16. a 17. století.
Sbírky kremelských muzeí pocházejí převážně z historického carského pokladu a patří k nejkomplexnějším muzejním sbírkám na světě. Předměty a umělecká díla představená na výstavě na Pražském hradě tvoří reprezentativní výběr exponátů se státnickou i církevní tématikou. Název výstavy odkazuje na výjimečné postavení ruských panovníků, z nichž právě slavná dynastie Romanovců, panující více než 300 let, symbolizuje vliv, bohatství či postavení vládce na Rusi.
Impulsem pro významné politické, společenské i kulturní události ruských novodobých dějin byla vlna reforem a aktivit podporujících hospodářský rozkvět země, intenzivní kontakty s Evropou a rozvoj vědeckých i uměleckých disciplín. Přímo v Kremlu pracovala řada špičkových architektů, umělců či řemeslníků, kteří v kombinaci s ohlasy ruské tradiční kultury vytvořili specifický styl takzvané „moskevské renesance“.
Výstava v Císařské konírně je koncipována do čtyř tematických a chronologických oddílů, které návštěvníka provedou:
1) historií ruského státu v 17. století a symbolikou panovnické moci, včetně významných originálních odznaků státní moci jako jsou barmy, žezlo či zlatý řetěz zdobený rytými modlitbami;
2) dvorskými ceremoniály a jejich organizací, včetně slavnostních hostin a drahocenných darů přivážených carům zahraničními vyslanci (bohatě zdobené zlacené nádoby, např. bratiny či čerpák, stolní ozdoby apod.);
3) každodenním režimem a prostředím carského dvora s odkazem i na rodinný život carevičů a careven (náušnice, knoflíky, boty, či textilie);
4) nezastupitelnou rolí pravoslavné církve, jejích nejvyšších představitelů a liturgických slavností (bohatě zdobené ikony a předměty pojící se s liturgií).
Více než 150 nejkvalitnějších exponátů rozličných technik zpracování, datace i rozměrů vybrali z kremelského pokladu kurátoři a správci moskevské sbírky a ve spolupráci se Správou Pražského hradu se snažili připravit jedinečnou instalaci odpovídající nejmodernějším expozičním standardům, což se více méně také podařilo (instalace exponátů, nasvícení výstavy, doprovodné materiály, publikace). Výstava bude veřejnosti přístupna od 12. prosince 2011 do 4. března 2012.
Zdroj: z materiálů správy Pražského hradu
Klíčová slova: Rusko, Světové umění, Výstava, Výtvarné umění