Plzenští přivítají nové zvony pro katedrálu sv. Bartoloměje

Katedrála svatého Bartoloměje v PlzniDva nové zvony jménem Jan a Marie pro plzeňskou katedrálu sv. Bartoloměje budou slavnostně přivítány a odhaleny ve čtvrtek 3. října v 17.30 hod na náměstí Republiky v Plzni za přítomnosti biskupa Františka Radkovského a primátora města Martina Baxy. Při té příležitosti proběhne také netradiční koncert na pojízdnou zvonohru Petra Manouška.

Zvony budou zavěšeny na dřevěnou zvonovou stolici poblíž katedrály, kde prozatím zůstanou. V příštím roce by k nim měly přibýt další dva zvony Bartoloměj a Hroznata a všechny by se měly společně rozeznít z věže katedrály koncem roku 2014. Zvony jsou pořízeny z výnosu veřejné sbírky, která byla zahájena v červnu 2012. K účasti na radostné události odhalení nových zvonů je zvána široká veřejnost.

Katedrála svatého Bartoloměje je gotický trojlodní chrám stojící na náměstí Republiky v Plzni. Byl založen pravděpodobně společně s městem kolem roku 1295. Vznikem Plzeňské diecéze v roce 1993 se z farního kostela stala katedrála. V roce 1995 byla zařazena mezi národní kulturní památky.

Zdroj: christnet.cz

-mk-