Chrám v Podgorici má fresku s Marxem, Engelsem a Titem v pekle

Nový pravoslavný chrám Kristova vzkříšení v černohorské metropoli Podgorici má zajímavou výzdobu. Fresky na jeho zdech zobrazují historické i současné osobnosti. Jsou mezi nimi dokonce i Marx, Engels, Tito... a současný předseda černohorského parlamentu Ranko Krivokapić, ovšem v pekle. Informoval o tom list Vijesti.

Výzdoba chrámu, který byl vysvěcen loni 7. října, vyvolala velkou pozornost veřejnosti. S pobavením přijala zejména informaci, že na fresce věnované peklu je i předák Sociálnědemokratické strany Krivokapić, který předsedá zákonodárnému sboru. Ani tak nepřekvapuje, že společnost mu tvoří osnovatelé komunistické ideologie Karel Marx a Bedřich Engels a bývalý jugoslávský prezident Josip Broz Tito.

Podgorický arcikněz Velibor Džomić deníku potvrdil, že podobizna skutečně patří Krivokapičovi. Podle něj si své místo v pekle zasloužil za výpady proti metropolitovi černohorsko-přímořskému Amfilohijovi.

Mezi lidmi se prý šeptá, že na fresce patronů, tedy kladných osobností, se nachází i dlouhou dobu nejvlivnější černohorský politik, premiér Milo Djukanović. Džomić to nepotvrdil, ani nevyvrátil, vyzval jen, ať se každý přijde sám podívat.

Jak to ale s podobiznami Krivokapiče a Djukanoviče opravdu je, není tak úplně jisté. Jiný představitel pravoslavné církve v Černé Hoře Dragan Mitrović totiž v rozhovoru pro bělehradský list Blic rozhodně popřel, že by vůbec nějaký černohorský politik na freskách byl.

Zdroj: christnet.cz

Galerie:

1

2

3

-mp-