Badatel Doležal představil novou knihu o faráři Toufarovi

Obálka knihyPRAHA - V den 66. výročí úmrtí faráře Josefa Toufara, kterého v roce 1950 umučila komunistická Státní bezpečnost, představil jeho životopisec Miloš Doležal druhou knihu nazvanou Krok do tmavé noci. Ve zcela zaplněné platformě Dominikánská 8 při klášteře dominikánů u sv. Jiljí v Praze se četly ukázky z nové knihy. Uvedeno bylo i CD nazvané Jako bychom dnes zemřít měli, které obsahuje desetidílnou rozhlasovou četbu ze stejnojmenné první Doležalovy knihy.

Badatel rovněž našel v Národním filmovém archivu nový dvouminutový filmový záznam, který naznačuje, jak StB faráře mučila. Vznikl v noci z 23. na 24. února 1950, když komunistická tajná policie chtěla pro ideologickou kampaň natočit jeho přiznání, že v číhošťském kostele v prosinci 1949 zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Takzvaný číhošťský zázrak se nikdy nepodařilo objasnit. Brutálně mučený Toufar den po natáčení zemřel na den přesně dva roky po únorovém puči.

Pohřben byl v hromadném hrobě u zdi ďáblického hřbitova v Praze. Loni v červenci byly jeho ostatky po 65 letech vyzvednuty a převezeny do číhošťské farnosti, kterou Toufar naposledy spravoval. Následně byly po slavnostní bohoslužbě za účasti církevních hodnostářů a tisíců věřících uloženy v tamním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: christnet.cz

-mp-