ROZHOVOR - Osa Berlín – Brusel zakrývá politickou oligarchizaci. Říká senátní kandidát Koukal

Podle senátního kandidáta Soukromníků Jana Koukala není frází, že Juncker hovoří o pekle, které Brusel vytvoří Británii. Budoucnost Evropy je možná bez hegemonie Německa. I my Češi musíme intenzivně chránit svůj prostor. Protiunijní hlasy budou sílit a projeví se to ve volbách. I my se dostaneme k hlasování o EU, ale nespěchejme.

Jak výrazný dominový efekt v jiných zemích očekáváte v souvislosti s rozhodnutím Britů opustit EU? Ve Francii Le Penová a v Nizozemí Wilders již k referendům vyzvali hned minulý pátek...

Myslím, že nás čeká období jednostranného tlaku v médiích, ve vyjádřeních reprezentantů vybraných institucí a tzv. náhodně vybraných hlasů z chodníku; a všichni budou Brexit hodnotit negativně. Znamená to, že příliš rychlá snaha o vyvolání podobných referend bude konfrontována s vystrašenou atmosférou ve společnosti. Čas bude nicméně nahrávat brexitovské argumentaci. Británie bude zpět ve vztahu s EU na úrovni vztahů z období společenství volného obchodu. Bude to pro Británii nakonec úspěšná orientace. To se stane samozřejmě v konfrontaci s neschopností EU řešit aktuální otázky, jako je imigrace – další motivační faktor. Vystoupení z EU nebude tudíž jenom téma emotivní, ale bude součástí standardní volební argumentace. Jinak lze očekávat, že se téma jako viditelné zalíbí mnohým.

Zastáncům setrvání Británie v osmadvacítce nepomohla ani podivná a zpolitizovaná vražda poslankyně Coxové. Jakou politiku asi zvolí v brzké budoucnosti poražený tábor?

Asi se nikdy nedozvíme, co vše vedlo k tomuto hrůznému činu. Máte ale pravdu, že tzv. poražený tábor bude mít minimální zábrany. Osa Brusel–Berlín bude muset zakrýt podstatu problému a tou je politická oligarchizace, arogance nezvolených samozvaných vůdců a často, bohužel, krátkozrakost až hloupost v rozhodování. Myslím, že nedokáží vytvořit nic jiného než propagandistický nátlak a výhrůžky. Na jedné straně budou snahy prostě ignorovat výsledek demokratického referenda a prostě vyhlásit referendum znovu. Hovořil-li Juncker o pekle, které Brusel v případě Brexitu pro Británii vytvoří, nebyla to jenom fráze.  Bude tlak na to, aby angličtina přestala být jazykem EU. Můžete tvořit mnoho dalších drobných i větších naschválů. Lidé jako Juncker, Schulz a Tusk na nic jiného nepřijdou.  

Donald Tusk se nechal slyšet, že reálné vystoupení Británie z Unie může trvat až sedm let. Očekáváte, že eurounijní vedení bude tento proces zdržovat?

Od Tuska to nebylo moc moudré. Uvidíme teď několik demonstrativních setkání na vrcholné úrovni, aby eurounijní vedení ukazovalo, že má situaci pod kontrolou a že vědí, co mají dělat. Nevědí, vždyť otázka zdržování je už překonána několika dalšími zcela opačnými výroky. Bude se papouškovat několik frází, a v podtextu bude strach, že by Brexit mohl někdo následovat. Je až směšné poslouchat, že se teď schází různá uskupení vládních politiků a eurounijních administrátorů, aby diskutovali budoucnost EU, která má být semknutější a tím pevnější a stabilnější.

Zaspekulujme. V USA vyhraje volby Trump, který naznačuje, že bude zastáncem izolacionismu své země. Americko–britská vazba bude však zajisté zachována. Evropu ovšem ovládne jako hegemon Německo. Jak to vidíte?

Především si nemyslím, že Trump povede Ameriku do izolace. Trump může být další rána arogantnímu světu dnešního establishmentu. To by mohlo být nejenom zajímavé, ale v mnohém potřebné. Berlín je dnes hegemonem Evropy a je to především jeho vina, jak se řeší imigrantská krize z Bruselu. Budoucnost Evropy – a teď myslím více na zeměpisnou definici – je možná pouze bez toho hegemona. Musíme i my Češi začít intenzivně chránit svůj prostor.

Naši klíčoví politici se poněkud sekli. I prezident Zeman byl pro zachování Británie v rámci EU. Anticharismatik Sobotka papouškoval bruselské potentáty. Zvednou se i u nás protiunijní hlasy?

Nepřekvapilo mne, že se dnešní český politický svět, jak říkáte, seknul. Pro ně (právě na rozdíl od normálních Angličanů) nemá svoboda jednotlivce, občana výraznou hodnotu. Je zajímavé, že to bylo napříč politickým spektrem od Zemana k Zahradilovi. Ptáte-li se na zvednutí protiunijních hlasů, oni zde již dlouho jsou. Důležité je, jak se to projeví ve volbách, a já myslím, že ano.

Zdroj: parlamentnilisty.cz

-mp-