V Národní galerii v Londýně byla otevřena unikátní výstava děl Leonarda da Vinciho

Od 9. listopadu se obyvatelům britské metropole a všem návštěvníkům nabízí jedinečná příležitost vidět pohromadě mistrovská díla jednoho z největších malířů renesance, Leonarda da Vinciho (1452–1519). Národní galerie v Londýně otevřela výstavu s názvem „Leonardo da Vinci – umělec milánského dvora“, která je po všech stránkách jedinečná, a v takovémto rozsahu první výstavou na světě. Na přípravě výstavy pracovali britští odborníci několik let a zaměřili se převážně na období osmdesátých a devadesátých let 15. století, kdy umělec pracoval na panovnickém dvoře v Miláně pro tehdejšího milánského vládce Ludovica Sforzu. Veřejnosti jsou představena díla zapůjčená z předních evropských sbírek, mimo jiné z muzeí ve Vatikánu, Petrohradě, Miláně, Paříži a Krakově.

Podle kurátora Luke Saysona se organizátoři výstavy snaží ukázat Leonarda nejen jako „univerzálního génia“ vrcholné renesance, ale především jako skvělého malíře a dokumentovat postupné proměny jeho malířského stylu a uměleckých názorů. Zajímavé srovnání v tomto směru nabízí vystavený obraz Madona ve skalách, nedávno odborně restaurovaný, s dalšími dvěma vystavenými madonami, z pařížského Louvre (z roku 1486) a z britské Národní galerie (1508). Tato díla, která jsou vystavena vedle sebe vůbec poprvé, nabízí jedinečnou možnost srovnání a porovnání změn v Leonardově malířském rukopisu. Zpočátku se snad Leonardo domníval, že obraz by měl připomínat zrcadlo, tedy zobrazovat přesný obraz reality, postupem času však očekává od obrazu více než to, a právě tento vývoj v umělcově chápání svého díla je hlavním tématem výstavy.

Mezi dalšími mistrovskými díly, která můžeme na výstavě spatřit, můžeme jmenovat mimo jiné Dámu s hranostajem, Portrét hudebníka či leonardovy vlastní přípravné kresby pro jeho slavnou Poslední večeři. Na výstavě je rovněž k vidění kopie Poslední večeře namalovaná Leonardovým žákem Giampietrinem.

V posledním výstavním sále je publiku představeno dílo považované dlouhou dobu za ztracené, obraz Spasitel světa (asi 1500), jehož hodnota je dnes odhadována na více než 190 milionů dolarů. Do nedávna byl tento obraz považován za dílo některého z Leonardových následovníků. Po odborném zrestaurování obrazu, kdy byly odstraněny vrstvy barvy nanesené v pozdějších letech, se však potvrdila pravost tohoto obrazu, a svět tak získal „nového“ Leonarda.

O londýnskou výstavu je mezi veřejností velký zájem. Podle Národní galerie v Londýně se na její otevření prodal rekordní počet vstupenek, tedy více než na kteroukoli jinou výstavu v historii. Již několik měsíců před otevřením výstavy byla galerie zahlcena telefonáty zájemců, kteří si chtěli zajistit vstupenky v předstihu. Londýnská národní galerie byla dokonce nucena prodloužit otevírací dobu výstavy do pozdních večerních hodin a otevřít své brány i o víkendech.

Není bez zajímavosti, že výstava je pojištěna na celkovou částku 2,4 miliardy dolarů a stejně velkou záruku poskytla i vláda Spojeného království. Výstavu pochopitelně provázejí nebývalá bezpečnostní opatření. Nejmodernější technika chrání obrazy proti krádeži a před útokem vandalů jsou díla chráněna silnými tabulemi skla. Výstava potrvá do 5. února 2012.

Kocich Jiří

Při kompletním či částečném využití tohoto materiálu je vyžadován odkaz na www.rodon.cz.