Charita ČR založila pobočku v Iráku, pomáhá v Mosulu

Humanitární organizace Charita ČR založila první vlastní pobočku v Iráku. V nejbližší době se chce soustředit na poskytování akutní pomoci obyvatelům města Mosul, kde irácká armáda postupně vytlačuje bojovníky samozvaného Islámského státu. ČTK to dnes sdělila mluvčí Charity ČR Anna Matysková.

V prosinci loňského roku a v lednu toho letošního se Charitě ČR podařilo rozdat 800 balíčků humanitární pomoci v těsné blízkosti mosulské bojové linie, a to ve spolupráci s polskou organizací Polska Akcja Humanitarna a iráckou RNVDO. Nyní v Iráku Charita ČR zřizuje vlastní pracoviště,“ uvedla Matysková.

Podle koordinátorky humanitární pomoci Charity ČR Heleny Kotkové, která založení pobočky v Iráku zařizovala na místě, tento krok pomůže rozšířit objem pomoci. „Zároveň budeme schopni rychleji reagovat na aktuální potřeby,“ dodala.

Oficiální registrace české mise u iráckých úřadů platí od začátku března. Nyní Charita ČR hledá čtyři spolupracovníky, kteří s Kotkovou vytvoří tým. „Nadále budeme pokračovat v poskytování okamžité humanitární pomoci - distribuci potravinových a hygienických balíčků v oblasti Mosulu. Cílit budeme na nově osvobozené území,“ řekla ČTK Matysková.

Intenzivní boje o Mosul trvají od listopadu. Ofenziva irácké armády postupuje a podle zpráv světových agentur se jí daří islamisty vytlačovat. Vojsko má od ledna pod kontrolou východní Mosul a od února bojuje o jeho západní část.

Obyvatelé města se podle informací Charity ČR přesouvají do osvobozených čtvrtí. Ve zničeném městě však chybí infrastruktura, zdroj vody i jídlo. „Čím více jsme se blížili centru, tím více zkázy jsme viděli. Fasády všech domů jsou poseté dírami od kulek a kolem silnic leží hromady ruin a odpadků, které se stávají dětskými hřišti,“ popsal situaci v Mosulu spolupracovník Charity ČR, který se podílel na distribuci humanitární pomoci. „Kolem 40 procent zdejších obyvatel totiž trpí nedostatkem pitné vody kvůli zničenému vodovodu. Ve městě je také nedostatek potravin a zdravotníků,“ dodal.

Charita ČR v posledních měsících vynaložila na pomoc lidem v Mosulu více než půl milionu korun. V průběhu dubna a června chce organizace zajistit distribuci dalších potravinových a hygienických balíčků. Rozsah pomoci bude záviset na postupu bojů a finančních možnostech.

Zdroj: christnet.cz

-mk-