Pražští zastupitelé odmítli umístění Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí

Mariánský sloup nebude znovu umístěn na Staroměstském náměstí. Nesouhlas s obnovením sloupu vyjádřili zastupitelé usnesením, které přijali po projednání dvou petic týkajících se vztyčení Mariánského sloupu. Magistrát se zabýval peticí za obnovení památky, pod kterou bylo podepsáno více než 3000 lidí, a peticí proti obnově sloupu s více než 1000 podpisů.

Svrzeny Mariansky sloupRozhodnutí zastupitelstva uvítala synodní rada Českobratské církve evangelické, protože obnovu sloupu nepovažuje za vhodný krok směrem k jednotě církví, odstraňování vzájemných předsudků a smíření. "Jsme přesvědčeni, že je třeba dále vést rozhovor o tom, jak se výklad našich dějin vepsal do národního povědomí a základů novodobé státnosti. Potřebujeme společně hledat Kristovu cestu ke společnému, pravdivému a věrohodnému zvěstování evangelia našim spoluobčanům."

Usnesení uložilo radě hlavního města učinit všechny právní kroky k rozvázání smluvních závazků a k odnětí souhlasu Prahy s umístěním sloupu na náměstí do konce letošního roku. Zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD) ČTK řekl, že na základě usnesení hlavní město nepřijme jako dar kopii Mariánského sloupu. Tímto krokem měl pokračovat postup, kdyby Praha schválila jeho obnovení.

Z 65 přítomných zastupitelů hlasovalo proti 37. Proti obnově sloupu hlasovali zastupitelé ČSSD, ANO, KSČM, Zelení a Piráti. Obnovu podpořili zastupitelé stran TOP 09, KDU-ČSL, ODS a Nezávislí. 

Společnost pro obnovu Mariánského sloupu měla od července souhlas městské části Praha 1 k umístění kopie. Proti tomu se odvolalo několik subjektů.

Odpůrci obnovení sloupu argumentovali tím, že jde nejen o symbol poděkování za úspěšnou obranu Prahy, ale také habsburské nadvlády a rekatolizace země, která způsobila vlnu emigrace. Důvod proti obnově spatřují také v tom, že jej strhl dav 3. listopadu 1918 po vzniku Československé republiky. „Znovupostavení Mariánského sloupu by znamenalo popření vývoje českých dějin,“ uváděla petice. Umístění kopie odmítá také proto, že podle názoru odpůrců obnovy barokní památky nemůže být vytvořena její přesná kopie, protože se některé prvky nedochovaly.

Příznivci zdůrazňovali jiný rozměr postavení sloupu na Staroměstském náměstí. Mariánský sloup označovali za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války, významné umělecké dílo počínajícího barokního slohu, od kterého se odvíjelo barokní sochařství v Čechách, a jako duchovní artefakt. Podle petice by bylo vztyčení sloupu vedle pomníku Jana Husa symbolem usmíření.

Kolem obnovy sloupu se vedou bouřlivé diskuse od začátku 90. let. Peticemi, které se týkají jeho obnovy, se zabýval magistrát již několikrát. 

Zdroj: christnet.eu

-mp-