TRUMP přiostřuje konflikt s Íránem kvůli jaderné dohodě

Aktuálně: Prezident Donald Trump zostřuje rétoriku vůči Íránu. Hrozí, že dohoda o jaderném programu nebude potvrzena, což povede k regionální i celosvětové destabilizaci.

Jaderná dohoda s Íránem sloužila jako historický průlom. Teheránský nukleární program byl zbrzděn, sankce uvolněny. Ale Donald Trump nyní opět sází na konfrontaci – což se ovšem jiným státům v regionu líbí.

Ilustracni foto

Trump musí Kongresu oznámit, že se bude držet jaderné dohody s Íránem, vlastně by to měla být rutina. Už to dvakrát udělal. Ale potřetí už tomu tak být nemusí. A konflikt se dramatizuje.

O íránském jaderném programu se jednalo 13 let. A tato dohoda je historickým průlomem. Západ měl obavy, že Teherán tajně pracuje na atomové bombě a sankce Írán od obohacování uranu neodradily.

Po těžkých vyjednáváních se sedm mocností dohodlo na omezení obohacování urnu, pravidelné kontroly Mezinárodní úřadem pro atomovou energii, IAEA. A naopak, sankce byly uvolněny. A mnozí se domnívali, že svět se tak stal bezpečnějším.

V islámském světě způsobila dohoda zemětřesení. Írán se totiž vrátil na mezinárodní scénu zpět jako partner, což byl úspěch pro prezidenta Hasana Ruháního. A pro diplomacii se otevřely nové šance. I pro byznys, všichni doufali v miliardové zakázky z Teheránu.

Proto jásání na Západě stály zuřivé protesty z Izraele a Saúdské Arábie. Obě dvě země se obávaly o své privilegované partnerství s USA.

Mezi Saúdy a Íránci jde o historickou nedůvěru. A časem se nedůvěra přeměnila v nepřátelství. Koneckonců jde o dominanci Perského zálivu. Irán svůj vliv, i díky šiítským milicím v Iráku a Sýrii rozvíjí svůj vliv, jenže Saúdská Arábie mezitím mrhala miliardami v intervenci proti Jemenu. A o to vehementněji hecovali Saúdové Washington proti Íránu – a nakonec s úspěchem.

Už v rámci volební kampaně uvedl Trump, že dohoda s Íránem je „nejhorší dohodou“ v dějinách USA. A jeho první zahraniční cesta vedla do Rijádu. A Trumpovy výpady proti ˇIránu se jen množí. Írán je také znovu v ose zla.

Podle IAEA Irán zatím vše plní. I kdyby Trump změnil své rozhodnutí, j tu Senát, který by mohl během 60 dnů uzavřít nové sankce a tím zpečetit tím osud dohody. Politologové říkají, že to by byla katastrofa a vznikla by nová konfliktní situace nejen na Blízkém východě, ale celosvětově.

Írán by znovu zahájil obohacování uranu. A vyzbrojování zemí regionu by dosáhlo nových rekordů. Nestabilita arabského světa by se dále zvýšila.

Zdroj: casopisargument.cz

-mp-