Benedikt XVI.: smrt kubánského disidenta nenahraditelnou ztrátou

Z pohrbu O. PayaNechť Bůh utěší a posílí všechny, kteří v této smutné hodině pláčí nad nenahraditelnou ztrátou“ – těmito slovy Svatý otec vyjadřuje svou soustrast v telegramu, adresovaném rodinným příslušníkům dvou tragicky zesnulých kubánských občanů – disidenta Osvalda Payá Sardiñas a jeho kolegy Harolda Cepero Escalante.

Poselství Benedikta XVI., podepsané substitutem Státního sekretariátu Mons. Angelem Becciu, přečetl včera odpoledne při zádušní mši svaté v havanském kostele Božského Spasitele kard. Jaime Ortega. Svatý otec v telegramu ujišťuje rodiny zemřelých svou duchovní blízkostí, modlí se za zdraví zraněných a vyprošuje ochranu Naší Paní z Cobre.

Havanský arcibiskup ve své homílii připomněl, že Payá, předseda kubánského opozičního Křesťanského hnutí osvobození, se ve svém politickém angažmá vždy nechával inspirovat křesťanskou vírou. Disident se svým kolegou zemřeli při nedělní automobilové nehodě za dosud nevyjasněných okolností, další dva spolucestující utrpěli nevážná zranění. Dcera protirežimního oponenta, Rosa Maria, požaduje na kubánské komunistické straně spravedlnost pro svého otce.

Včerejší pohřeb poznamenaly střety účastníků bohoslužby se skupinami, které skandovaly provládní hesla. Padesát disidentů bylo zatčeno a propuštěno až po několika hodinách, mezi nimi byl také Guillermo Fariña, další známá tvář kubánského disentu. Pohřbu se účastnili nejznámější představitelé opozice, včetně „Dam v bílém“. Rakev s tělem katolického disidenta byla uložena na havanském hřbitově Colon.

Zdroj: radiovaticana.cz

 

 

-mt-