Rodon - knihovna, umění, hudba, fotogalerieVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Nejnovější závěry ohledně Turínského plátna
Nejnovější závěry italských vědců potvrzují, že „člověk, který byl zabalen do Turínského plátna, byl dříve ukřižován“. Určili také přesně místo, kde kopí probodlo Ježíšův bok, a potvrdili pravost stop krve nacházejících se na plátně.
Italský deník La Stampa zveřejnil hlavní závěry výzkumu, na kterém se mj. podíleli známý italský profesor radiologie Filippo Marchisio a profesor Pier Luigi Baima Bollone, vedoucí Mezinárodního sindonologického střediska v Turíně.
Výchozím bodem výzkumu byla skutečnost, že pravá paže osoby zachycené na plátně je o šest centimetrů delší nežli levá. Vědci to vysvětlili deformací, ke které dochází následkem ukřižování, a také tím, že tělo zemřelého bylo silou ukládáno do pozice, v níž bylo ovinuto plátnem.
Kvůli poškození plátna při požáru v roce 1532 se stala část obrazu paží neviditelná a rozdíl v jejich délce je pro nezkušeného pozorovatele těžko postřehnutelný. Ale díky použití nejnovějších technologií z oblasti výpočetní tomografie se podařilo rekonstruovat chybějící části vyobrazení.
Vědci rovněž potvrdili „naprostou pravost“ stop krve na plátně, jejichž pravost zpochybnila v loňském roce jiná skupina odborníků.
Podařilo se jim navíc přesně určit místo, kde bylo do těla vraženo kopí, a tím i orgány, k jejichž poškození došlo. Kopí probodlo mj. pohrudnici, přičemž krev vytekla pravým bokem ve výši bederních obratlů.
Zdroj: tedeum.cz, KAI
Klíčová slova: Itálie, Křesťanství, Spiritualita, Věda