Rodon - knihovna, umění, hudba, fotogalerieVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Eric MARGOLIS - Kdo zahájil ten záhadný útok?
Střední východ má svůj vlastní, bláznivý smysl pro humor. Saúdové odstřelují a bombardují ubohý Jemen, jeden z nejchudších národů na světě, již od roku 2015.
Tyto útoky a námořní blokáda Jemenu, které mají na svědomí Saúdská Arábie se svým stálým spojencem Spojenými arabskými emiráty, mimochodem za podpory USA, způsobily masové hladovění. Nikdo neví, kolik Jemenců od té doby zemřelo nebo kolik jich v současnosti hladoví. Odhady se pohybují od 250 000 do 1 milionu lidí.
Je to snad černý humor? Saúdové právě prohlásili, že se minulý týden stali obětí íránské „agrese“, neboť jejich hlavní zařízení na zpracování ropy v Abqaiq bylo zasaženo úderem vyzbrojených dronů nebo řízených střel. Američtí militaristé, nyní pod vedením ministra zahraničí Mike Pompea (neboť vyšinutý válečný štváč John Bolton byl konečně vyhozen), požadují vojenskou odvetu proti Íránu, přestože se k útoku přihlásilo jemenské hnutí šíitských Hútiů.
K této dramatické události došlo zhruba ve stejnou dobu, kdy se izraelský premiér Benjamin Netanjahu, blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa, zavázal, že pokud bude zvolen, anektuje celé údolí Jordánu, patřící Palestině. Ze strany Spojených států nevzešel vůbec žádný protest, naopak USA nedávno daly požehnání Netanjahuovi k anexi syrských Golanských výšin, přičemž ztrestaly ruského vůdce Vladimíra Putina za připojení Krymu – který je ve vlastnictví Ruska přes 300 let.
Studoval jsem fotografie Američanů, na nichž jsou poškozená saúdská ropná zařízení. Zdá se, že ropné nádrže byly přesně zasaženy na stejném místě. Po útoku Saúdové tvrdili, že polovina produkce ropy byla vyřazena z provozu; avšak o den později uvedli, že výroba bude obnovena během týdne. Ukázali části tzv. dronů, které daleko předčily technologické schopnosti Jemenu nebo dokonce Íránu. Rakety mohla dodat Ukrajina.
Saúdové, stejně jako jejich patron ve Washingtonu, mají bídnou pověst, pokud jde o pravdomluvnost. Vzpomínáte si, jak Saúdové popírali zavraždění novináře a saúdskoarabského kritika Džamála Chášakdžího? Důležitější je, že jsme očekávali další útoky pod falešnou vlajkou v Perském zálivu, které by ospravedlňovaly útok Spojených států na Írán.
Vzorec tzv. dronových útoků proti saúdským ropným zařízením je prostě příliš úhledný a symetrický. Izraelci mají velký zájem na podporování války Američanů a Saúdů. K útokům v Saúdské Arábii došlo ironicky těsně po výročí útoků 9/11, které uvrhly USA do války proti velkým územím muslimského světa.
Jako dlouholetý vojenský pozorovatel musím přiznat, že je velmi těžké uvěřit tomu, že by drony mohly být naváděny na tak dlouhou vzdálenost a s takovou přesností bez letadla nebo satelitů. V Jemenu, který se právě doplazil do 12. století, je výměna prázdné pneumatiky velký technologický úspěch. Íránský raketový arzenál se až doposud potýkal se špatnou spolehlivostí a velkými naváděcími problémy.
Navíc k tomu všemu Saúdové utratili miliardy za americké systémy protivzdušné obrany. Nepodařilo se jim však ochránit ropná zařízení. Podle všeho by Saúdové udělali lépe, kdyby si bývali zakoupili vzdušnou obranu od Rusů za čtvrtinu ceny, kterou zaplatili Američanům.
Alespoň Trump se zachoval moudře, když zamítl požadavky neokonzervativců, kteří ho nutí k tomu, aby zahájil velký útok na Írán. Útoky na Írán by příliš neposloužily svému účelu a vystavily by americké jednotky v Iráku, Saúdské Arábii, Egyptě, Jordánsku, Somálsku a Sýrii útokům ze strany íránských ozbrojenců. Saúdská ropná zařízení - po tom, co jsme viděli minulý týden - jsou zranitelná.
Napadení Íránu, i když jen ze vzduchu, riskuje rozpoutání mnohem větší války na Středním východě, právě když Trumpovu administrativu - která původně vedla kampaň proti „hloupým“ válkám na Středním východě - čekají příští rok volby. Vláda je však pod silným tlakem pro-izraelské základny, která usiluje o boj s Íránem.
Vybombardování íránské ropné infrastruktury by bylo relativně snadné a intenzivně se to plánuje již od roku 2002. Ale co dál? Takzvaná „výměna režimu“ (oblíbený eufemismus Washingtonu pro svržení neposlušných zahraničních vlád) zřídkakdy funguje podle plánů a může uvrhnout USA do velmi chaotické situace. Agentura CIA svrhla v roce 1953 íránskou demokratickou vládu a podívejte se, kde jsme dnes.
Možná, že útoky na Abqaiq mohou způsobit, že bezohlední saúdští vůdci přestanou devastovat Jemen a uberou plyn v proxy válce proti Íránu, která pokračuje od roku 1979. Ale nespoléhejte na to.
Originál: Who Launched That Mystery Attack? vyšel 23. září 2019 na Oriental Review.
Zdroj: zvedavec.org
Klíčová slova: Írán, Jemen, Kritika USA, Saúdská Arábie