Rodon - knihovna, umění, hudba, fotogalerieVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Jak nám v Kosovu pravda s láskou zvítězily
Z našich sdělovacích prostředků se dozvídáme, že Kosovo bude mít pravidelnou armádu. A tak bych rád zopakoval povídání o Kosovu, které jsem zveřejnil ve čtvrtek 7. dubna 2016 na svém blogu.
Tehdy se totiž novou hlavou tohoto státu stal bývalý velitel povstalecké Kosovské osvobozenecké armády, exministr zahraničí a expremiér Hashim Thaçi. A i když se u nás o tom moc nepsalo, mnohé noviny a časopisy v zahraničí tehdy zavzpomínaly na to, jak tento politik nebyl zapleten jen do etnických čistek na území Kosova, ale i do obchodu s lidskými orgány.
Zdá se to být neuvěřitelné, že ještě na přelomu 20. a 21. století na půdě Evropy mohl někdo zabíjet lidi proto, aby zobchodoval jejich orgány. Jenže zločinecké organizace se nevyhýbají žádným kšeftům, které by jim mohly přinášet zisky. A není tomu tak dlouho, co obchod s lidskými orgány na území Evropy organizovala i kosovská armáda. Konkrétně i u nás dobře známá Kosovská osvobozenecká armáda, v albánštině Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK), tedy ozbrojená organizace kosovských Albánců. Po vyhlášení nezávislosti Kosova, které proběhlo dne 17. února 2008, se jeho prvním premiérem stal velitel UÇK, jinak též kosovskoalbánský politik Hashim Thaçi.
Ten byl ještě toho roku obviněn Carlou del Ponteovou, tehdejší žalobkyní Mezinárodního tribunálu v Haagu pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii, že v roce 1999 osobně organizoval únos nejméně tří stovek kosovských Srbů, odvlečených do Albánie, kde jim byly lékaři odebírány životně důležité orgány, které pak obchodníci prodávali zájemcům z Evropy a ze zámoří. Hashim Thaçi byl sice svého času zatčen, ale záhy zas propuštěn, neboť díky svým kontaktům a laxnosti mezinárodního společenství v potírání válečných zločinů spáchaných kosovskými Albánci se před Mezinárodní tribunál v Haagu nedostal.
Tak mohl ve funkci premiéra Kosova nerušeně působit od začátku roku 2008 až do prosince roku 2014. A to i přesto, že v prosinci 2010 Dick Marty, jako zpravodaj Komise EU, předal Radě Evropy zprávu o nezákonném obchodování s lidskými orgány v Kosovu, organizovaném vůdcem UÇK a kosovským premiérem Hashimem Thaçim, kdy oficiální zpráva dokládala zapojení kosovského premiéra do "mafiánské sítě“, která zabíjela zajatce s cílem prodat jejich orgány na černém trhu.
Hashim Thaçi, jemuž se dostalo přezdívek „Had“ a „Nedotknutelný“, si už jako velitel UÇK získal náklonnost vlivných západních politiků. Především bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, který přemluvil tehdejšího šéfa Bílého domu Billa Clintona k vojenskému zásahu vůči Jugoslávii, ale oslnil i Madeleine Albrightovou, Clintonovu šéfku diplomacie. Mezi sponzory pana „Nedotknutelného“ během kosovské války v roce 1999 a makedonské války v roce 2001 patřila zločinecká skupina vedená Mehmetim Nazarem žijícím v Texasu.
Není tedy divu, že americký časopis Foreign Policy k tomu poznamenal: „Gangsteři, kteří vládnou Kosovu, vděčí za svou moc USA.“ Dokonce i tajné depeše NATO, které se dostaly do rukou redaktorů britského deníku The Guardian, označovaly Thaçiho za velkou rybu „ve strukturách zločineckého podsvětí“.
A tak si říkám, že nám ta „pravda s láskou“ v Kosovu konečně zvítězily.
Zdroj: karelwagner.blog.idnes.cz
Klíčová slova: Kosovo, Kritika politiky NATO, Kritika USA, Srbsko