Rodon - knihovna, umění, hudba, fotogalerieVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Přemysl SOUČEK - NĚMECKO: Jádro, nebo uhlí?
Německé noviny v posledních dnech dávají prostor názorům praktikům, kteří varují před fatální nepřipraveností země na odchod od uhlí. Současný trend by podle nich mohl skončit až rozvratem ekonomiky. Do stejného stavu se přitom mají v brzké době dostat i Česko, Polsko a další evropské země.
Že přechod na „zelené“ zdroje elektřiny není ani zdaleka připraven říkají energetici už dlouho. Jen je nikdo moc neposlouchá, obzvlášť v médiích. Některé z velkých německých listů však najednou začínají jejich názory brát vážně. Otázka je, zda „už není pozdě bycha honit“. Protože němečtí politici považují konec jádra a následně uhlí stále za hotovou věc. Představu o významu jádra a dalších zdrojů pro německou energetiku si můžete udělat na německém Agorametru (zde).
Je samozřejmě otázkou, nakolik je ještě reálné zastavit ukončení posledních jaderných reaktorů, které má přijít příští rok. Vláda se za to s provozovateli vyrovnala, ti přesměrovali své snažení jinam. Což má samozřejmě negativní dopad na stav kvalifikovaného personálu. Technicky by to však jistě zajistit šlo, nakonec i personálně, ale to by musela vláda jednat rychle a velkoryse. No, bylo by to v jejím nejlepším zájmu.
Nicméně je důležité, že německé noviny uvádějí stejné argumenty proti odstavování jádra, jaké zaznívají i v Česku. Například ten, že pokud chce někdo plnit nějaké „klimatické cíle“ (ve skutečnosti jde spíše o emisní cíle), měl by nejdříve nahrazovat zdroje emisí. Tedy uhelné a plynové, nikoli jaderné elektrárny. Nebo ten, že stabilní jaderné zdroje dávají prostor na omezení používání těch emisních a také prostor na přípravu bezpečné bezemisní energetiky. A pak Němci píší i o tom, že bez obrovských a nesmírně nákladných bateriových polí či bateriových úložišť nebude nikdy spolehlivá energetika postavená na větru a slunci. Důvody jsou nasnadě – vítr nefouká stále a slunce také nesvítí stále. Což jsou zcela prozaické informace, jež většina novinářů nonšalantně přehlížela.
O to působivější by mělo být – především pro politiky – zjištění, že hned tři významná periodika – Die Welt, Neue Passau Presse a Handelsblatt (zde a zde) připouštějí, že odstavit jádro není chytré. Dosavadní dogmatická pozice Německa, že musí skončit jádro a uhlí (v součtu stejně emisní a ještě dovážený plyn však ne…) totiž žene do neřešitelných problémů nejen samotné Německo, ale také velkou část Evropy.
Na Německu je přitom dobře vidět k čemu politický environmentalismus vede. Podle Die Welt bude například trvat desítky let, než fotovoltaické a větrné zdroje nahradí posledních šest jaderných reaktorů. Die Welt také připomíná, že i v letošním prvním pololetí vyrobily uhelné elektrárny víc elektřiny, než ty větrné a fotovoltaické. Jejich výroba má přitom přednost. A instalovaný výkon v těchto zdrojích je v Německu vyšší, než ve všech konvenčních zdrojích dohromady. Přesto to nestačí. Na což energetici upozorňují dlouhodobě. Jen je – opět – nikdo neposlouchá.
Pokud by se energetice německá média věnovala tímto – tedy objektivním – způsobem, mohla by svitnout šance pro celou Evropu. Držme jim tedy palce!
Zdroj: iUhli.cz
Klíčová slova: Aktivismus, Budoucnost, Jaderná energetika, Německo