Rodon - knihovna, umění, hudba, fotogalerieVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Jan VÍTEK - Koronadeprese 2020
„Jsme ve válce“, prohlašuje Americký prezident Donald Trump. Ředitel Atlantické rady žádá NATO, aby uplatnilo článek 5 a vyhlásilo válku proti Covid-19. Má snad poslat tanky a bombardéry, aby vyhladily mikroskopické nepřátele?
Žijeme v pandemii plánované paniky. Národy jsou ovládány strachem, hospodářská činnost a společenský život jsou v útlumu, přijímáme bez odporu omezení osobní svobody ve jménu „výjimečného stavu“, který jako by byl stvořený k tomu, aby vytvořil ovzduší podrobení, jaké předchozí totalitní pokusy nedocílily.
To vše je pro mne příliš náhodné: jako žurnalista s padesátiletou zkušeností cítím, že něco zapáchá, než abych tomu uvěřil. Pamatuji, jak čtyřicetipatrové věžáky se patro po patru sunuly dolů, jako by jim někdo podtrhl koberec. Pamatuji WMD, zbraně hromadného ničení. Mnozí z vás si také vzpomenou.
Co času pak uplynulo, co všechno se stalo, než se objevily skutečnosti, které nám otevřely oči. Co se Covid-19 týče, jsou k dosažení teď a zde, na obrazovce, na kterou se díváte, stačí vyťukat na klávesnici všetečné otázky.
Do chvíle, co tohle píši, usmrtil Covid-19 ve světě 13 000 lidí. Kdyby do konce roku tento počet vzrostl na 100 000, myslíte, že tato žertva by byla přílišná a neúnosná? Jistě, každý lidský život stojí za všechno úsilí, které je zapotřebí k jeho záchraně. Jsme přece humanisté. Jak to ale, že neměříme stejným metrem? Podle Světové zdravotní organizace každý rok podlehne chřipce nesrovnatelně víc lidí. To už se děje léta letoucí a nad touto obětí žádný politik ještě neuronil ani krokodýlí slzičku.
I když vezmeme úvahu, že jde o nový virus s těžko předvídatelným vývojem a že proti němu nemáme ještě vrozenou obranu anebo vakcínu, apokalyptické předpovědi, které čteme, se mi nezdají věrohodné. Statistika z Číny ukazuje, že Covid-19 během zhruba tří měsíců trvání epidemie způsobil 80 000 onemocnění, 69 614 lidí se plně zotavilo (96 %), 3 237 zemřelo a ostatní jsou ještě v nemocničním ošetření.
Chřipkou loni onemocnělo 1,000.000.000, tedy jedna miliarda, lidí a z nich zemřelo 400 000 až 650 000, ale chybí údaje z celé řady zemí. Od prvního výskytu Covid-19 v prosinci 2019 do 21. března 2020 se nakazilo 300 000 lidí a virus způsobil 13 000 úmrtí. Jak to, že z obou koronavirů západní vlády označily jako životu nebezpečnější Covid-19?
A co je ještě důležitější, proč?
Myslím, že odpověď spočívá v souvislosti mezi jeho výskytem a hospodářským a finančním krachem, který stojí ve dveřích. Načasování je dokonalé. Naši vládci šíří faleš a klam, jako když sépie vypouští černidlo, aby skryli skutečnost, že kdyby pandemie Covid-19 nevypukla, museli by ji sami vyvolat. Horlivě přikládají pod přetopený kotel národní a světové ekonomiky, aby vybouchl co nejdříve a mohli křičet: my ne, my ne, to pandemie! Lepší příležitost si přát nemohou. Koronavirus je ideální hejl, na kterého lze svést vše, nejen důsledky systémových vad a vlastních chyb, ale i celou novou Kalvárii.
Tím mám na mysli skluz ekonomiky do deprese a rozpad světového finančního systému. Předpovědi krachu houstnou a jsou stále časově přesnější. Investiční banka JPMorgan varuje: „Příští finanční krize udeří v roce 2020.“ Forbes dodává: „Čeká nás nejhorší desetiletí v US historii, odstartované prasklými dlužními bublinami.“ Jak by ne, když svět je zásluhou centrálních bank zamořen měnou vyrobenou na počítačích a topí se v dluzích, které nikdy nemohou být splaceny! Jak by ne, když na burzách selhává super ruleta zvaná „hedge funds“, v níž se denně točí víc jak jeden bilion dolarů!
Ve zpětném pohledu se dnešní opatření zvládnout lid strachem budou jevit jako generální zkouška na protesty a nepokoje, které přijdou až uhodí bída a mizérie a úspory i penze zmizí v černé díře. Předpovědi hospodářských a sociálních koronadepresí 2020 se předhánějí svojí pochmurností a odevzdaností. Je zdravější je nabrat na vědomí. Ostatně třeba se stane nějaký zázrak, v budoucnosti se může stát nemožné.
Aby bylo jasno, netvrdím, že bychom neměli Covid-19 brát vážně. Jde mi o to, jestli všechna ta spektakulární opatření, která vlády přijaly proti této hrozbě, jsou přiměřená a nutná nebo ne. A hlavně a především, aby se za nimi neskrývaly záchranné pásy bankám a koncernům, jejichž problémy nemají s epidemií nic společného, jako třeba ty dvě miliardy dolarů, jimiž americká Federální banka chystá podpořit Wall Street, líheň finančních podvodů.
Každý mrak má stříbrné lemovaní. Kuba vyvinula dvacet dva nových léků, které lze nyní použít proti ohniskům nákazy. Kubánský Interferon B už vyléčil v Číně dva tisíce pacientů a patří k třiceti lékům, které k boji proti nemoci koronaviru vybrala Čínská národní zdravotnická komise. Překonají naši vládci politické předsudky a požádají Kubu o pomoc?
Jedna německá laboratoř zkouší vakcínu proti Covid-19. Je zřejmě velmi pokročilá a nadějná, když prezident Trump za ní nabízí milión dolarů. Ovšem s podmínkou, že její použití bude přednostně vyhrazeno USA. America First.
Ne, na téhle notě zakončit článek nemohu. Honem nějakou dobrou zprávu. Tady je:
Devadesát devět procent lidí, kteří onemocní Covid-19 se uzdraví, oznámili 19. března vědci z Harvardu. Podle jejich odhadu celkový průměr úmrtnosti činí zhruba 1 %*, mnohem méně nežli MERS (34 %), SARS (11 %) nebo Ebola (90 %), ale o něco víc, asi 0,1 % nežli chřipka.
Zkušenosti ukazují, že připravenost a vyspělost národních zdravotních systémů je rozhodujícím faktorem míry úmrtnosti, viz Jižní Korea oproti Iránu.
Kdy jste naposledy slyšeli nebo četli, že rok co rok zahyne 1,25 milionů Američanů v automobilových nehodách, tj. 3 287 denně?
PS: *Harvard zřejmě nepočítá případy, kdy příčina úmrtí infikovaných lidí byly virem rozbouřené chronické nemoci, což v případě Itálie činí 99 %.
Zdroj: zvedavec.org
Klíčová slova: Koronavirus, Kritika elit, Lékařství, Společenské výzvy