Rodon - knihovna, umění, hudba, fotogalerieVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Lubomír MAN - Kdo je dnes víc? Vláda a stát nebo ČT?
Ti chytří, kteří vymysleli, že Česká televize nebude záviset na státu, na vládě a vůbec na nikom a ničem, s výjimkou snad EU, a poslušna doma pak bude jen své televizní radě (s kterou se ovšem domluví tak, že v zájmu větší váhy obou těchto těles budou obě šlapat jako svorný tým, který si vzájemnými šarvátkami nebude komplikovat život), mohli včera večer v pořadu Události, komentáře vidět výsledek tohoto vskutku jedinečného uspořádání.
Do pořadu pozval reaktor ČT Jakub Železný ministra kultury Zaorálka a vedl s ním debatu o Památníku v Lidicích. Nu a když se v té debatě jal ministr Zaorálek projevovat svůj podiv nad tím, že kdosi, jehož jméno si bohužel nepamatuji, nejeví dost piety k obětem lidí zabitých nacisty v Terezíně, v Ležákách a mnohých jiných místech, byl redaktorem Železným spěšně přerušen slovy, která měla zhruba ten smysl, aby se ministr držel tématu a neodbočoval ke starým už záležitostem.
Když ta slova padla, spojil jsem si je okamžitě s Usnesením o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy, sepsaném eurokomisařkou Věrou Jourovou a nedávno schváleném Evropským parlamentem. V tom Usnesení není totiž už, jak známo, za viníka vzniku Druhé světové války určen hitlerovský režim, ale viníky jsou zde jmenováni dva: a to Německo a SSSR.
S tím ovšem, že mezi řádky i evropských materiálů dalších se naznačuje, že z oněch viníků dvou je viníkem ohyzdnějším SSSR, protože Hitler, kromě jiného, přece jen též bránil vpádu bolševizmu do Evropy.
Takže když tak nápadně bryskně i rozhodně přerušil redaktor Železný Zaorálkovo vypočítávání nacistických zločinů u nás, napadlo mě následující podezření: Nebylo už zpravodajské redakci ČT z nejvyšších evropských míst naznačeno, aby zmínky o nacistických zločinech začala přitlumovat?
A to v zájmu toho, aby víc světla zbylo na osvícení zločinů stalinizmu, které se šikovnou manipulací přenesou přes propast času i na současné kapitalistické Rusko? A redaktor Železný byl prostě jen tak moc disciplinovaný, že svou upřílišněnou snahou uvedený pokyn pohotově uplatnit, poskytl mému podezření podnět?
Nu a jak debata Zaorálek-Železný končila?
Tak, jak odpovídá nejen už zavedenému úzu, ale též současnému hierarchickému postavení vlády a státu vůči ČT.
Ministr Zaorálek ČT za pozvání pokorně poděkoval a redaktor Železný mu milostivě pokynul.
Zdroj: zvedavec.org