Rodon - knihovna, umění, hudba, fotogalerieVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
ROZHOVOR - Václava Adámková (2. díl): Všichni chtějí slyšet jen pozitivní zprávy o tom, co vše se dá léčit
Všichni chtějí slyšet jen pozitivní zprávy o tom, co vše se dá léčit a jak jde zdravotnictví mílovými kroky kupředu, ale u infekčních nemocí tomu tak není. Sami lidé způsobili řetězec událostí, které vedly k tomu, že jsme se ocitli v době, kdy přestávají fungovat antibiotika.
Bakterie, které ještě nedávno bylo možné antibiotiky zlikvidovat, zmutovaly často do velmi nebezpečných multirezistentních forem. Na ty neexistují léky – a vznikají stále nové.
Podobná situace je i s účinností antimykotik, tedy léků na houbová, plísňová kvasinková onemocnění. Příčiny spočívají v příliš častém a nesprávném používání těchto léků, ale nejen jich.
Také zneužívání antibiotik při zvyšování váhy zvířat a postřiků na rostliny a nadužívání různých čisticích prostředků. Objevují se různé cesty, jak se s touto situací vyrovnat. Použití koloidního stříbra, nebo využití nanorobotů na dopravení antibiotických látek – jako třeba alicin obsažený v česneku – přímo do bakterií.
Jsou tyto cesty perspektivní?
A může člověk sám udělat něco proto, aby zvýšil svou imunitu a dokázal se s bakteriemi vyrovnat?
Na toto téma rozmlouvá Martina Kociánová ve druhé části rozhovoru s primářkou antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, doktorkou Václavou Adámkovou.
Klíčová slova: Budoucnost, Kontroverze, Lékařské experimenty, Současný život