Rodon - knihovna, umění, hudba, fotogalerieVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Tomáš ZDECHOVSKÝ - Proč „nezruší“ woke aktivisté spolu s Rowlingovou i Harryho Pottera?!
Od uvedení prvního dílu filmového zpracování Harryho Pottera do kin nedávno uplynulo 20 let. Při této příležitosti byl uvedený dokumentární film s názvem Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic.
Sešli se v něm snad všichni žijící herci a tvůrci, kteří ve filmech s mladým čarodějem účinkovali. Jenomže jak si někteří pozornější lidé všimli, ve filmu někdo důležitý schází. Tou chybějící je samotná autorka knižní předlohy Harryho Pottera Joannne Rowlingová, bez které by filmová řada nikdy nevznikla. V pořadu přímo nevystoupila a objevila se jen v archivních záběrech.
V současnosti však nejde o jediný případ, kdy zůstala Rowlingová při zmínce o svém díle opomenuta. Studio Warner Brothers se chystá uvést třetí díl ze série Fantastická zvířata, odehrávající se ve stejném světě jako Harry Potter. Zatímco trailery na předchozí dva díly z let 2016 a 2018 výslovně zmiňovaly Rowlingovou jako autorku předlohy, v traileru na nejnovější díl jméno autorky chybí.
Jak se octnout v hledáčku woke úderky
Společnost Warner Brothers nepřítomnost Rowlingové oficiálně nezdůvodnila a mlčí i samotná spisovatelka. I obyčejným mudlům bez nadpřirozených schopností ale musí být jasné, že neúčast autorky knižní předlohy, bez níž by filmy s Harrym Potterem nikdy nevznikly, musí mít nějakou souvislost s jejími nedávnými komentáři o transsexuálech. Britská spisovatelka si totiž dovolila tvrdit, že biologické pohlaví reálně existuje a nelze srovnávat transženy s biologickými ženami. Pozornost konkrétně upoutala třemi svými vyjádřeními.
Už v prosinci 2019 Rowlingová podpořila na Twitteru Mayu Forstaterovou, Britku, která původně prohrála případ pracovního soudu, ale nakonec vyhrála v odvolání proti svému bývalému zaměstnavateli, think tanku Centre for Global Development, poté, co jí nebyla obnovena smlouva kvůli jejím poznámkám o transgender lidech. Ve svém tweetu totiž autorka Harryho Pottera napsala:
„Oblékejte se, jak je libo. Říkejte si, jak se vám líbí. Spěte s kýmkoli dospělým, který bude souhlasit. Žijte ten nejlepší život v míru a bezpečí. Ale trestat ženy vyhozením z práce, když řeknou, že pohlaví existuje?“
J. K. Rowlingová čelila obviněním z transfobie i poté, co v červnu 2020 sdílela na svém Twitteru článek s názvem „Názor: Jak stvořit spravedlivější postcovidový svět pro lidi, kteří menstruují“ a komentovala ho v příspěvku, kde narážela na anglické slovo „woman“ (žena): „Lidé, kteří menstruují. Jsem si jistá, že bývalo takové slovo pro tyhle lidi: Pomozte mi. Wumben? Wimpund? Woomud?“
A potom ještě jedna nejaktuálnější kauza z loňského prosince, která taktéž rozohnila hlavně transaktivisty. Když skotská policie oznámila, že bude nově zaznamenávat pohlaví násilníků podle jejich přání, nikoliv podle biologického pohlaví, spisovatelka to glosovala parafrází hesla z Orwellova díla 1984: „Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla. Jedinec s penisem, který tě znásilnil, je žena.“
Naprosto amatérský pokus o vaporizaci
V očích současných progresivistů se tak Rowlingová dopustila ideozločinu. Projevila z jejich pohledu zastaralé názory v otázkách týkajících se genderové identity a kvůli zmíněným výrokům tak u nich nadobro upadla v nemilost. Z uznávané spisovatelky s obdivuhodným životním příběhem se rázem stala kacířem.
MuggleNet a Leaky Cauldron, dva nejpopulárnější weby sdružující fanoušky Harryho Pottera, zpřetrhaly vazby s autorkou a odstranily taky veškeré s ní související odkazy. Také pořadatelé amerických soutěží ve sportu famfrpál známém právě z příběhů o Harrym Potterovi dokonce plánují změnit název oblíbeného sportu.
Někteří by byli nejraději, kdyby její jméno úplně zmizelo ze všeobecného povědomí. Ve světové kulturní a mediální sféře tak vlivem woke aktivistů v rámci tzv. kultury rušení (cancel culture) zažíváme cosi jako pokus o „vaporizaci“ Rowlingové po vzoru už zmíněného Orwellova 1984, byť v tomto případě „jen“ z veřejného prostoru. Odstraněním zmínek o britské spisovatelce má její jméno upadnout v zapomnění. Jenomže i s přihlédnutím k tomu, že nikdo nedisponuje mocí jako Velký bratr a jeho ideopolicie, se všichni aktéři usilující o „vymazání“ Rowlingové chovají jako naprostí amatéři.
V případě inkriminovaného vzpomínkového dokumentárního filmu není jejich chybou zdaleka jen to, že tvůrci nebyli dostatečně důslední a pečliví a nechali Rowlingovou objevovat se ve starých záběrech. Další a mnohem větší „problém“ spočívá v samotné skutečnosti, že vymazáno má být pouze jméno J. K. Rowlingová.
Dvojí metr
Nikdo ale nemá v úmyslu jakkoli omezovat tvorbu, která je s jejím jménem neodmyslitelně spjatá podobně jako např. Eiffelovka s Paříží. Na jedné straně tedy autorčino jméno vadí, nicméně o její tvorbě nic takového neplatí a na základě literární předlohy Rowlingové dokonce vznikají další filmy. Trochu zvláštní přístup, že?
Zásadovost u některých lidí je až obdivuhodná. Pro mnohé progresivně smýšlející jedince je zjevně lepší začít žít v iluzi, že poté, co Rowlingová „zklamala“, se autorem Harryho Pottera stal jeho filmový protagonista Daniel Radcliffe. Jenomže každé dílo zároveň odráží povahu i osobnost (skutečného) autora, proto nemůžeme obojí od sebe oddělit.
Nechcete zrušit i Harryho Pottera?!
Napadá mě, proč současní woke aktivisté zároveň neusilují i o „zrušení“ samotného Harryho Pottera? Proč obě fanouškovské stránky Harryho Pottera raději úplně neukončily svoji činnost, když jim názory Rowlingové tolik vadí? A proč se řeší jen název sportovní hry místo toho, aby se famfrpál prostě přestal úplně hrát, když hra pochází z knihy od autorky s pro ně tak toxickými názory?
Samé otázky, ale jasných odpovědí se dočkáme jen těžko. Zvláště když je využívání díla Rowlingové stále výnosným zlatým dolem a někteří mohou filmům o Harry Potterovi vděčit za úspěch ve své herecké kariéře. Něco mi říká, že podobné chování se jinak běžně označuje jako pokrytectví. Progresivní úderka se má ještě mnoho co učit, jinak se svých světlých zítřků nikdy nedočká.
Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky.
Zdroj: zdechovsky.blog.idnes.cz