Ikony ze soukromých sbírek, Rusko - RodonVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Teoretické stati a publikace » Ikony ze soukromých sbírek, Rusko
Soukromé sběratelství umění má v Rusku více než dvousetletou tradici. Sběratelství ikon, tedy staroruského a byzantského umění, se začalo rozvíjet poněkud později, nicméně na konci 19. století se již plně rozvinulo. Ikony sbírali jak kupci, tak intelektuální a vědecká elita společnosti
První velká výstava ikon ze soukromých sbírek se uskutečnila v roce 1913. Bylo na ní vystaveno celkem 147 ikon ze sbírky milionáře S. P. Rjabušinského (1874-1943).
Ani s příchodem bolševického režimu v roce 1917 soukromé sběratelství zcela nezmizelo, skutečné obrody (i když pořád na pololegální úrovni) se dočkalo až v 60.-70. letech 20. století. První veřejná výstava ikon ze soukromých sbírek se uskutečnila v Moskvě v Muzeu Andreje Rubljova v roce 1974.
Další vývojovou etapu soukromého sběratelství ikon, tentokráte významně rozšířeného také na umění novější, tj. osmnácté, devatenácté i dvacáté století, zažívá současné Rusko po pádu komunistického režimu. Formují se nové sbírky, otevírají nová soukromá muzea, vydávají katalogy pořízených artefaktů.
V roce 2004 proběhla v Muzeu Andreje Rubljova jubilejní výstava „Ikony ze soukromých sbírek. Ruská ikonomalba 14. - počátku 20. století“, jejíž katalog vám představujeme.
Literatura:
Иконы из частных собраний: Русская иконопись XIV — начала XX века: Каталог выставки, Мoskva: Тетру, 2004.
ŘOUTIL M., „Objevování ruské ikony ve 19. a 20. století (Sběratelé, mecenáši, restaurátoři a kunsthistorici ve službách umění)“, in: Ikona v ruském myšlení 20. století. Sborník statí a studií, J. B. Lášek, M. Luptáková a M. Řoutil (eds.), Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2011.