Sergej Nikolajevič Bulgakov - RodonVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Teoretické stati a publikace » Sergej Nikolajevič Bulgakov
Sergej Nikolajevič Bulgakov (1871, Livny ‒1943, Paříž) byl významný ruský teolog, filosof, ekonom a publicista.
Tak jako mnoho budoucích významných ruských náboženských myslitelů také S. N. Bulgakov byl nejdříve zaujat levicovým myšlením, zejména pak učením Karla Marxe (na Moskevské univerzitě se zajímal hlavně o politickou ekonomii a roku 1894 promoval na právech). Ovlivnila ho ovšem řada dalších myslitelů, kromě pozdního Schellinga také básník a teolog Vladimir Solovjov, spisovatelé F. M. Dostojevskij a L. N. Tolstoj.
Bulgakov se aktivně účastnil dobového intelektuálního života, mj. se podílel na sbornících Problémy idealismu (1902), Věchi a mnoha dalších. Roku 1903 vydal knihu Od marxismu k idealismu, čímž se stal jedním z vůdců ruského idealismu. Jako nezávislý křesťanský socialista byl roku 1906 zvolen za poslance Dumy (parlamentu).
Mimořádně plodnou publicistickou činnost rozvinul v době, kdy byl redaktorem nakladatelství Cesta (1911‒1917). Z tohoto období pocházejí dva zásadní eseje: Filosofie hospodářství (1912) a Světlo, které nehasne (1917) - v obou se pokusil o spojení víry s myšlením V. Solovjova.
Po říjnové revoluci roku 1917 odjel na Krym a o pět let později odešel do emigrace. Roku 1918 byl vysvěcen na kněze, v roce 1920 vydal knihy Filosofii jména a Tragédii filosofie. Na pozvání presidenta T. G. Masaryka přijel do Prahy, kde přednášel teologii na Ruském institutu. Roku 1924 se podílel na založení Pravoslavného teologického institutu v Paříži.
Mnoho církevních i teologických pří vyzvalo jeho sofiologické učení, ostatně patrné i v předkládané studii o ikoně.
Z díla:
V češtině:
S. N. Bulgakov, Ideál hospodářský a sociální. Brno 1919
S. N. Bulgakov, Nevěsta Beránkova: (o Boholidství). Olomouc 2004
S. N. Bulgakov, Beránek Boží: (o Boholidství). Olomouc 2011
S. N. Bulgakov, Zápisky a duchovní deník teologa. Olomouc 2009
S. N. Bulgakov, Jaltský a Konstantinopolský deník: duchovní deník teologa II. Olomouc 2011