Výzdoba katakomb na via Latina (po roce 350) - RodonVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Umění » Raně křesťanské umění » Výzdoba katakomb na via Latina (po roce 350)
Informace o díle
nástěná malba, katakomby na via Latina, Řím
První doklady křesťanského umění v Římě, pocházející z 2. a 3. století, můžeme nalézt ve složité spleti chodeb a prostor pod touto starověkou metropolí známých jako Katakomby. Jde vlastně o rozsáhlá podzemní pohřebiště využívaná obyvateli říma i v dřívějších dobách. Zdá se, že oproti všeobecně rozšířenému názoru, nebyly katakomby útočištěm křesťanů v době jejich pronásledování ale pouze pohřebištěm. Z míst kde byly uloženy ostatky významných mučedníků se později stávala poutní místa a místa modliteb. Zachovaly se nám v nich rozsáhlé podzemní galerie nástěných maleb, pro něž je typické, že se ještě zcela neoprostily od dříve rozšířených výtvarných názorů a stylizací, a cele navazují na předcházející římské pohanské umění, i když mu dávají nový duchovní rozměr. Můžeme zde vidět dekorativní prvky typické pro antiku, a rovněž časté zobrazení Krista-Orfea či Krista jako Apolóna jedoucího na slunečním voze. Jde o jedinečný doklad toho že nová, ryze křesťanská estetika se prosazovala v prostředí pronásledované církve jen zvolna. Mezi nejkrásnější malby můžeme jistě počítat ty nacházející se ve Flaviovském hypogeu, v Ampliatově hrobce v Domittiliných katakombách a také v Capelle Graeca.
Překrásné doklady takzvaného krásného slohu umění katakomb nalézáme v prostorách podzemního pohřebiště na via Latina které bylo objeveno v roce 1955. Nalézáme tady směs pohanských i křesťanských námětů, Herkula, Kleopatru i starozákonní proroky.
Informace o autorovi
Příjmení a jméno: Neznámý autor