Rodon - knihovna, umění, hudba, fotogalerieVzrůst mravnosti a morálky je nezbytnou podmínkou rozvoje společnosti.
Rose Seraphim
Seraphim Rose (vl. jm. Eugene Dennis Rose, 13. srpna 1934 – 2. září 1982) byl pravoslavný mnich amerického původu.
Americký pravoslavný hieromonach v jurisdikci Ruské pravoslavné církve zahraniční, zakladatel kláštera sv. Hermana Aljašského v obci Platina (Kalifornie).
Během studií na Wattově asijském institutu četl Rose spisy francouzského metafyzika René Guénona a dostal se do styku s čínskou taoistickou školou Gi-ming Shien. Inspirován touto školou, Rose studoval starověkou čínštinu, aby mohl číst rané taoistické texty v originálním jazyce. Ve škole Shien a Guénónovy hledal Rose autentickou duchovní tradici, až se nakonec skrze východní náboženství vrátil zpět ke křesťanství.
V roce 1962 Rose přijal v San Franciscu pravoslaví. Brzy se stal známým místnímu duchovnímu v San Franciscu, sv. Janu Maximoviči, jako studující konvertita. V roce 1963, arcibiskup Jan požehnal Roseho a jeho nového přítele, Gleba Podmoshenskyho, ruského pravoslavného seminaristu, k vytvoření společenství pravoslavných nakladatelů a vydavatelů, „Bratrstvo svatého Hermana Aljašského“. V březnu 1964 Rose otevřel pravoslavné knihkupectví při katedrále ROCOR na Geary Boulevard v San Franciscu. V roce 1965 bratrstvo založilo nakladatelství St. Herman Press, který funguje dodnes. Téhož roku založil dvouměsíčník The Orthodox Word.
Bratrstvo sv. Hermana Aljašského se nakonec odebralo z města do přírody v severní Kalifornii, kde se roku Rose a Podmoshensky stali mnichy a v roce 1968 přeměnili Bratrstvo svatého Hermana Aljašského na plnohodnotnou mnišskou komunitu. Roseho rodiče jim pomohli zakoupit pozemek na vrcholu kopce v Platině v Kalifornii, kde Rose s přáteli postavili klášter pojmenovaný po svatém Hermanu Aljašském. Při svém postřižení v říjnu 1970 si Rose vybral jméno „Serafim“ podle svatého Serafima Sarovského. Psal, překládal a studoval, aby se stal knězem. Žil ve své cele bez tekoucí vody a elektřiny, kde bydlel až do konce života. V roce 1977 byl vysvěcen biskupem Nektarijem ze Seattlu.
Během svého kněžství Rose mluvil často o „pravoslaví srdce“, které chybí v duchovním životě Američanů. Mluvil o potřebě srdečnosti a laskavosti ducha, zejména při jednání s těmi, s nimiž nesouhlasíme, což považoval za rostoucí problém pravoslaví v USA, stejně jako konflikt mezi „tradicionalisty“ a „modernisty“.
Překládal pravoslavné texty a napsal několik polemik. Jeho spisy vznikaly s cílem napomoci šíření pravoslaví v západním světě. Byl populární i v Rusku samotném, kde byly jeho spisy tajně reprodukovány a šířeny už za komunistické éry, a kde zůstávají oblíbené dodnes. Rose nesouhlasil s účastí pravoslavných křesťanů v ekumenickém hnutí.
Z výroků:
Život se stává neustálým hledáním „zábavy“; což je mimochodem slovo v dřívějších dobách zcela neznámé a nepoužívané; v devatenáctém století v Rusku či v jiné odpovědné civilizaci by jeho významu vůbec nerozuměli. Život je nepřetržité dychtění po „rozptýlení“, které je ale tak prázdné a nemá v sobě kousek hlubšího smyslu, že náhodný návštěvník z devatenáctého století by si při pohledu na naše oblíbené televizní programy, zábavní parky, reklamy, filmy, hudbu – tedy při pohledu na téměř všechny stránky naší popkultury – musel myslet, že prochází zemí slabomyslných lidí, jež ztratili veškerý kontakt s realitou. My sami to tak příliš nevnímáme, protože v této společnosti žijeme a daný stav bereme jako samozřejmost.
Ten, kdo v pravoslaví pozná pravdu, musí své hledání v horizontální rovině zastavit. Je důležité pokračovat vertikálně, hlouběji do pravoslaví. Kdyby pokračoval v úrovni horizontální a neustále hledal, jak být vnějšně správný, pak by se mohlo stát, že se ocitne mimo Církev.
Z díla:
Blessed John the Wonderworker: A Preliminary Account of the Life and Miracles of Archbishop John Maximovitch. Platina: St. Herman of Alaska Brotherhood, 1987.
Genesis, Creation and Early Man. Platina: St. Herman of Alaska Brotherhood, 2000.
God᾽s Revelation to the Human Heart. Platina: Saint Herman Press, 1988.
Letters from Father Seraphim. Nikodemos Orthodox Publication Society.
Nihilism: The Root of the Revolution of the Modern Age. Platina: St. Herman of Alaska Brotherhood, 1994. (jako Eugene Rose).
Orthodoxy and the Religion of the Future. Platina: Saint Herman of Alaska Brotherhood, 1975.
The Apocalypse: In the Teachings of Ancient Christianity. Platina: Saint Herman of Alaska Brotherhood, 1985.
The Place of Blessed Augustine in the Orthodox Church. Platina: Saint Herman of Alaska Brotherhood, 1983.
The Soul After Death: Contemporary „After-Death“ Experiences in the Light of the Orthodox Teaching on the Afterlife. Platina: St. Herman of Alaska Brotherhood, 1988.
Články
- 02.04.2016 - Serafim ROSE: Jak číst svaté Otce
- 30.03.2013 - Čtení na víkend: Seraphim Rose - Pravoslavný život v dnešním světě